בחירות 2020- לא טקסט פוליטי- 7 כלים פרקטיים להקל על בחירות בחיים

כל החיים הייתי מסודרת ומאורגנת. נכנסת רואה בלגן מתחילה לסדר. בבית, בחדר, במטבח, במשרד וגם בנפש. 

מרגישה בלגן בפנים מתחילה לבדוק עם עצמי איך אני עושה סדר??

רק אחרי שאני מסדרת (תוך כדי מעיפה דברים, זורקת, נפרדת מהם) אני נרגעת. וכעת מתנקה ומסוגלת לקבל החלטות ולבחור בחירות. 

גם פיזית גם נפשית

כל עוד הייתי אני עם עצמי זה עבד FIX. גם בזוגיות עבד FIX. כשנולדו הילדים (שיהיו בריאים) נהיה לי בלגן גם בבית גם בראש. אז קבעתי לעצמי חוקים וכללים והכנסתי אותם לשגרה. עבדתי כמו רובוט. אין ימינה או שמאלה פנים לחזית וקדימה להסתער.  על בית מסודר עם ילדים כתבתי במאמר אחר – קליל ופרקטי (בלוג בית מסודר עם ילדים). 

על החלטות ובחירות של ראש ולב כותבת כאן…

ספר פתוח באמצע דף מקופל בצורת לב

דברים שמציקים בלב אני בוחנת מכל זווית אפשרית ובדרך כלל בסוף זורמת איתם. לא נתקעת..  אבל כשהם מתחילים לשרוט ולפצוע, אני עוצרת לחשב מסלול מחדש… ככה ניפיתי הרגלים, התנהגויות, חברים, התרחקתי מאנרגיות שליליות, ריפדתי את עצמי רק במי שהבנתי שבאמת רואה ורוצה בטובתי. הפסקתי להתרגש מצקצקנים מרימי גבה. 

זה תהליך ארוך שלא מסתיים אף פעם תוך עבודה עצמית רצינית. בהתחלה מתבטא בחיצוני (לבוש, דיבור) וממשיך פנימה עמוק יותר. החלטות במשפחה, חברים, תעסוקה. לאורך כל הדרך צצות שאלות. תמיד יש ספק וההתקדמות היא בצעדי "טיפטופ"- צעדים קטנים בטוחים מרגיעים. (לאורך השנים אפילו אימצתי טקסים – מדליקה נרות לזכרו של צדיק, עונדת קמע מזל…).  

הספק תמיד שם, אורב בפינה 

מדי פעם קופץ לי הספק ומאט לי את הקצב, בכל יום אני שואלת את עצמי- זה יצליח? זה יקרה? אבל אני משתיקה אותו בעוד צעד שאני עושה. 

"הבעיה עם העולם היא שטיפשים וקיצוניים תמיד בטוחים כל כך בעצמם, החכמים תמיד מלאים בספקות". הפילוסוף הבריטי ברטרנד ראסל. 

הורגלנו לחשוב בדרך מסוימת, ברורה, בטוחה, מקובלת… מי אמר שזו הדרך היחידה? והאם יש דבר כזה בחירה נכונה?? 

אדם בוחר את הבחירה המתאימה לו, מסתמך על הידע שהיה לו בזמן הבחירה. אחרי שקיבל החלטה סביר שיצוץ ידע נוסף. אז מתחילות הספקות, החרטות, ההתלבטויות, האם בחרתי נכון?   

כלים פרקטיים להקל את הבחירות בחיים

  1. לפעול מתוך רצון אמיתי וחופשי, תשוקה לדבר– ולא מתוך צורך. למשל, קנינו בית, אנו זקוקים לפרנסה, ולכן יוצאים לעבודה בטוחה ברורה עם תלוש בסוף החודש. החלומות נכבים לנו בשגרת המירוץ למשכנתה- בבסיס שלנו אנחנו הרבה יותר יצירתיים, דינמיים, נועזים.    
  2. לנטרל את הרגשות בזמן בחירה – לעצור שנייה ולנשום. לדמיין לוח חלק, לסמן לתת מודע לנקות את הראש. ההיגיון מתנקה מרעשים וגם האינטואיציה זמינה יותר. 
נוף מדבר עם שלט המכווין שמאלה. שמיים כחולים

3. לשחרר את הצורך בבחירה המושלמת – שום דבר לא יכול להיות מושלם עד שלא השלמנו אותו. עדיף לבחור ולעשות מאשר לקפוא בגלל הצורך לבחור מושלם.. 

4.  להגדיר מה אני רוצה להשיג – בצורה מדויקת. כותבת מטרה על דף. מחליטה ומכוונת לתת מודע לנתב את הבחירות שלי לשם.

5. לזהות אפשרויות לבחירה – לפעמים יש כמה אפשרויות. אלו רק האפשרויות הגלויות. בודקת "אילו אפשרויות נוספות קיימות?"

6. לבחור תוך 3 שניות – ככל שהזמן עובר, מתחילות לעלות מחשבות המטילות ספק בבחירה. בוחרת לפני שהרעשים בראש מתחילים. 3 שניות הן בדיוק הזמן שלוקח להתחיל לחשוב על ההחלטה. 

מה תרצו לשתות, קפה או תה? שניהם חמים, שניהם מפנקים, אבל איזה מהם טוב יותר? בדרך כלל זורמים עם "מה בא לי יותר כרגע?", לפי הפילוסופית רות צ'אנג, כדאי שזו תהיה השאלה שתשאלו את עצמכם גם בשאלות הגדולות יותר של החיים.

7. לחפש  הזדמנויות – הזדמנויות חדשות בדרך למקומות חדשים. אי אפשר לצפות לתוצאה חדשה אם מתנהגים באותה צורה כמו עד היום. 

שלט שכתוב עליו לעולם אל תפסיק לחקור.

בסופו של יום- הבחירה היא הרגע הפחות מעניין

אחרי הבחירה צריך להתחיל לעבוד כדי להתאים את כל הזהות העצמית מאחורי הבחירה הזאת.. 

מגיל מסוים, ההחלטות הקשות מתחילות להיות קלות יותר, כי כבר יש זהות מגובשת יותר וגם יותר ניסיון בעבודה הרגשית הזו של להתחייב בדיעבד לבחירות שלנו. 

לבחור זה כמו להתאהב, לחיות עם הבחירה זה כמו לחיות עם האדם שהתאהבת בו. (רות צ'אנג). 

צריך לעבוד על זה!

שקיעה בים על החול חרוט לב

2 מחשבות על “בחירות 2020- לא טקסט פוליטי- 7 כלים פרקטיים להקל על בחירות בחיים

  1. מקסים ויפה כתבת רוניתוש ❤️ אני מרגישה שהגיל, הנסיון והבשלות שבאים עם השנים, כל אלו מדייקים אותנו לבחירות טובות יותר ויותר, למקום שבו אנו רוצות להיות בדיוק ולא בערך, ולערכים ולטעויות שאנחנו רוצים לחיות לפיהן, לאנשים ולאנרגיות שאנחנו רוצים שיהיו סביבנו, ובמיוחד גם כל הטעויות של מה לא – מה אנחנו לא רוצות – גם אם חשבנו פעם שכן וגילנו בדרך שטעינו – הן כולם בדיוק הדרכים לבחירות משובחות יותר היום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *