האם את מכורה לקניות – בחני את עצמך

שנות ה-30 לחיי. עובדת כל יום 8-16, חוזרת לילדים, לכביסות, ארוחות ערב, מקלחות, נו זה מוכר וידוע, ככה אצל כולם… רצה ומתרוצצת, לא מספיקה לנשום.

עמוס- עמוס, מאוס -מאוס, לעוס- לעוס. משננת לעצמי בראש תנשמי עמוק קחי אוויר עוד 5 ימים הוא מגיע…עוד 4 ימים מגיע, עוד 3 ימים…

ואז מגיע יום שישי 

הילדים במסגרות. סופסוף אני לבד… 4 שעות עם עצמי, בלי שקוראים לי, מציקים לי, מבקשים ממני משהו, לא מעניין אותי עכשיו הכביסות, הכלים, הניקיונות.. "שישי בוקר, כל השבוע חיכיתי לך…", באת (לי) בדיוק בזמן – לפצות אותי- אני עובדת קשה, מתרוצצת, גם בבית, גם במשרד, מג'נגלת כל היום. מגיע לי פיצוי נ ק ו ד ה …

יש לי 4 שעות שלמות למקסם אותך. 

שקיות קניות בכל מיני צבעים

קדימה SHOPPINGGGGG

כל שישי יוצאת לפיצוי וחוזרת עם שקית /שקיות. מספר הרכישות תלוי בקשר ישיר לרמת העומס שהייתה באותו השבוע, רמת הפיצוי הנדרשת ביחס לרמת המרמור… כמובן תלוי גם במבצעים, הנחות, מקדמי מכירות.. 

בין לבין אני מתבלת לי את היום במפגש עם חברות וחוזרת הביתה שמחה, מסופקת, מלאה. מתרגשת להגיע ליום ראשון ללבוש את הפריט/ ים. 

הרכישות בדרך כלל מתבצעות באותן חנויות מוכרות וידועות, כי אני לא אוהבת לבזבז זמן בחיפושים.  

שקיות קניות

עובר עשור

לקראת גיל 40 המופלא מתחילה להשתגע ולייחל לחיטובים וחידודי גוף. נרשמת לסטודיו לספורט. ימי שישי מוקדשים מעתה גם לספורט. אחרי אימון מתקיימת ארוחת בוקר עם פרלמנט נשים קבוע מהסטודיו, ובסוף הארוחה לקינוח – פיצוי בחנות בגדים בקרבת הסטודיו. שלשתי את ההוצאות של יום שישי… גם אימון, גם ארוחת בוקר, גם קניות. אבל – מגיע לי!! ובנוסף על השגרה המוטרפת הוספתי גם אימוני ספורט. ברור שמגיע לי…

הרכישות בדרך כלל התבצעו בימי שישי, אבל אם במקרה יצא לי להסתובב ונתקלתי בפריט שאהבתי, כמובן שגיהצתי, בלי לחשוב פעמיים.

רגלי אישה בג'ינס עם שקיות קניות על הריצפה

ברור שיש לי המון מה ללבוש… אבל ההתרגשות הזו שרואים פריט שמוצא חן, האדרנלין שזורם לפני הרכישה, ההרגשה כמעט פיזית נעימה שזורמת בגוף אחרי רכישה. 

קל מאוד להתמכר לזה…

זה עשה לי נעים השגרה הזו של ימי שישי. מילא אותי, סיפק אותי, שימח אותי.    

לקראת גיל 41 פתאום קלטתי שקרה משהו, אני מגיעה בימי שישי לאימון, אחריו יושבת עם הפרלמנט הקבוע וזהו חוזרת הביתה. שישי אחרי, אותו דבר, שישי אחרי שישי, חודש אחרי חודש ואין לי צורך לגשת לחנות ולקנות. אפילו מוצאת את עצמי משכנעת חברה שגם לה אין צורך להיכנס לקנות. 

מה קרה??? למה אין לי הצורך הזה ללכת ולקנות, לאן נעלמה התחושה הנעימה הזו, … הרי עדיין אני בסחרחורת של עבודה, בית ילדים. אז מה קרה??? איפה הצורך בפיצוי??

אומנם אני עדיין קונה, אבל אין לי את הדחף הזה שגורם לי לתכנן לו"ז לפי מיקום חנויות, העדפת קניות מאשר מפגש עם חברים או משפחה, תחושת אושר עילאי שאחרי רכישה… ללא ספק משהו קרה.

אז בדקתי, ממש במחקרים. גיליתי כמה דברים חשובים.  

התמכרות לשופינג היא למעשה התנהגות פיצוי- טוב את זה ידעתי כבר.  הפיצוי משפר את התחושה הרגשית- גם ידעתי, שופינג מקפיץ לי מיד את מצב הרוח..

איפה הקאץ'

הינה- הניסיון למלא בור שאין לו תחתית… דרך הקניות פותרים לכאורה בעיה. הבעיה רגשית ועמוקה אבל הפתרון הוא חיצוני. התחושה הנעימה שאחרי רכישה מתנדפת מהר ולא באמת פותרת הבעיה.  

את המושג "שופהוליק"- כולם מכירים- מכורים לקניות. קבלו מונח נוסף- "אוניומאניה"- מיוונית, שיגעון+ קניות. נשמע תמים אבל בספרות המקצועית שיגעון הוא לא דבר תמים בכלל.. 

מפה לשם נוצר מעגל הקסמים.. מרגישים רע, קונים, ואז מרגישים טוב, מתחילים להרגיש אשמה, שוב מרגישים רע, שוב יוצאים לקניות כדי להרגיש טוב…

סימן שאלה

אז לאן נעלם הצורך שלי בפיצוי???

אני לא בטוחה שהייתי מכורה לקניות, מאוד אהבתי ועדיין אוהבת לעשות קניות אבל מה שכן אני בטוחה שנגמלתי מהרגל אחד שהתכוונתי אליו כל השבוע, בזכות פיצוי והרגל אחר, בריא יותר- ספורט. 

הספורט ענה לי על צרכים, הסיח לי את הדעת מהטרדות יומיומיות, זימן מפגש חברתי, העלה לי את ההערכה העצמית – (הליבה של בריאות הנפש), שימח אותי (פיזית) – אנדורפינים מתפרצים, שלא לדבר על החיטוב הנחשק…  

היי מהממת, רוצה לדעת אם את מכורה לקניות?? 

  • 1. חושבת על קניות כל הזמן?
  • 2. קונה דברים כדי לשפר את מצב הרוח?
  • 3. הקניות מפריעות לסדר היום או למחויבויות שלך?
  • 4. קונה יותר כדי להגיע לסיפוק כמו בקניות הקודמות?
  • 5. החלטת לקנות פחות ולא הצלחת להתאפק?
  • 6. מרגישה רע אם לא הצלחת לערוך קניות?
  • 7. הקניות הרבות משפיעות לרעה על הבריאות או מצב הרוח שלך?

אם השבת תשובה חיובית לפחות על 4 מתוך ה 7, יש מצב שאת מכורה… 

תתחילי לעשות ספורט זה בוודאות ישדרג לך את הלוק. 

אימוג'י מרים משקולות

מחשבה אחת על “האם את מכורה לקניות – בחני את עצמך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *